Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZUS podważy działalność podjętą dla pozoru

16 maja 2019 | Kadry i Płace | Łukasz 
Chruściel

Zarejestrowanie działalności gospodarczej i towarzyszące temu zadeklarowanie nieznajdującej pokrycia w przewidywanych zyskach wysokiej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne, a przy tym ze świadomością istnienia przeszkód do prowadzenia tej działalności, może wskazywać na intencję nie tyle podjęcia i wykonywania zarobkowej działalności gospodarczej o charakterze ciągłym, lecz włączenia do systemu ubezpieczeń społecznych w celu uzyskania wysokich świadczeń, pomimo podjęcia krótkotrwałych czynności po zarejestrowaniu działalności gospodarczej. Łukasz Chruściel

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 grudnia 2017 r. (II UK 573/16).

Ubezpieczona 1 czerwca 2014 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług księgowych. Zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych, zadeklarowała podstawę wymiaru składek w wysokości 9365 zł. Usługi księgowe świadczyła na rzecz byłego pracodawcy, u którego przepracowała wcześniej 19 lat. Tylko raz wykonała usługę dla innego podmiotu.

14 lipca 2014 r. ubezpieczona urodziła dziecko i wystąpiła o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. ZUS przeprowadził w tym zakresie kontrolę i ustalił, że z tytułu prowadzonej działalności kobieta nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a jedynie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Ponadto uznał, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym jako pracownik u swojego dotychczasowego pracodawcy.

Zarówno sąd okręgowy, jak i sąd apelacyjny podtrzymały stanowisko ZUS. Sądy uznały, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło wyłącznie dla pozoru, w celu uzyskania wyższych świadczeń z ZUS.

Ubezpieczona nie zgodziła się z rozstrzygnięciem i wniosła skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy jej nie uwzględnił. Uznał, że choć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11356

Wydanie: 11356

Spis treści
Zamów abonament